gdyby ktoś komuś coś, to niby nic, ale zawsze

Historie rodzinne

Dave Popko opowiedział mi o swoim ojcu. Ojciec Dave’a był fotografem i pracował dla US Army. Fotografował różne bardziej lub mniej tajne obiekty i urządzenia wojskowe. Raczej nie przynosił pracy do domu. W lipcu 1969 Neil Armstrong i Edwin „Buzz” Aldrin polecieli na Księżyc stawiać wielkie kroki dla ludzkości. Zabrali ze sobą kilka aparatów fotograficznych. Poskakali sobie po Srebrnym Globie, nacykali fotek i wrócili na Ziemię. Na Ziemi materiał fotograficzny został od razu utajniony. Tak się złożyło, że materiały te miał wywołać ojciec Dave’a. Ten wykorzystał okazję i zrobił sobie parę odbitek „na lewo” dla siebie. Wyszło na to, że pierwszymi ludźmi, którzy oglądali supertajne zdjęcia z Księżyca była rodzina Dave’a. Po jakimś czasie wszytko odtajniono i każdy mógł sobie kupić te fotografie, ale w rodzinnych zbiorach państwa Popko znajdują się do dziś dnia pierwsze oryginalne odbitki fotografii z Księżyca.

Jak to możliwe? Otóż ojciec Dave’a poza stałą pracą dla armii dorabiał sobie w weekendy fotografując śluby i inne wydarzenia ludzi w cywilu. Pewnego dnia pewien generał „poprosił” go o sfotografowanie jego ślubu. Sprawa była na tyle poważna, że po zrobieniu zdjęć, w ciemni, jak zawsze pilnowało go dwóch żołnierzy. Zdjęcia ze ślubu generała były pewnie tak samo ważne jak zdjęcia instalacji rakiet międzykontynentalnych. W trakcie wywoływania zdjęć w ciemni, jeden pilnujących żołnierzy włączył światło i szlag trafił cały zapis fotograficzny ślubu ważnego generała. Od tamtej pory nikt już nie pilnował fotografa w ciemni i dlatego mógł on wynieść „na lewo” pierwsze zdjęcia z Księżyca.

PS Dave Popko ma polskie korzenie. Niestety jedynym dowodem na jego polskość jest fakt, że potrafi powiedzieć po polsku „mała kaczuszka” ;-)

3 komentarze Subskrybuj komentarze

  1. Anna 02 marca 2010 08:08

    "Nielicha historia!!!" ;)

  2. Mariusz 02 marca 2010 22:56

    "mała kaczuszka" – czyli korzenie narodowo – patriotyczne :)

  3. Jarek 02 marca 2010 22:59

    i na dodatek prawicowe :)

Skomentuj